Jak kreatywnie spędzać z dzieckiem wolny czas?

Budowanie pozytywnych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi wymaga zaangażowania i kreatywności ze strony dorosłych. Dzieci wymagają nie tylko uwagi, ale także zapewnienia im aktywności, dzięki którym będą mogły rozwijać się pod względem emocjonalnym i fizycznym. W jaki sposób warto spędzać z dziećmi wolny czas, aby sprawiać im radość i korzystnie wpływać na relację rodzic-dziecko?

Czytanie dzieciom książek

Książki przeznaczone dla najmłodszych dzieci zawierają dużo ilustracji i skondensowaną treść, która skonstruowana jest w taki sposób, aby przekazać maluchom cenną wiedzę o otaczającym je świecie. Kolorowe obrazki skutecznie przemawiają do dziecięcej wyobraźni. Przy ich pomocy dzieci poznają nowe zjawiska i przedmioty oraz ich nazwy. Spędzając czas z dzieckiem, warto sięgać po książki, gdyż korzystnie wpływają one na wyobraźnię i kreatywność malucha oraz wzbogacają zasób jego słownictwa. Historie poznane podczas słuchania książek czytanych dzieciom przez rodziców na długi czas pozostają w pamięci jednej i drugiej strony. Dzisiejsi dorośli często z rozrzewnieniem wspominają czasy dzieciństwa i tytuły książek, które czytali im rodzice.

Kolorowanki dla dzieci, czyli zabawa i ćwiczenie sprawności manualnej w jednym

Do aktywności, jakie powinny znaleźć się w planie dnia każdego dziecka, należą również kolorowanki, które można malować kredkami lub flamastrami wspólnie z rodzicami. Mogą być to zarówno proste obrazki, przedstawiające owoce, warzywa czy przedmioty codziennego użytku, jak i malowanki nawiązujące do znanych dzieciom bajek, np. kolorowanka Masza i Niedźwiedź. Maluchy uwielbiają uzupełniać kolorem kontury postaci, które znają z książek i telewizji. Jest to zabawa, w czasie której najmłodsi uczą się dokładności i staranności. W trakcie kolorowania najlepiej poznaje się nazwy kolorów i zapamiętuje je. Kolorowanki na długi czas angażują uwagę dziecka i pozwalają mu samodzielnie decydować o tym, jaką barwą wypełni konkretny element. Jest to doskonałe ćwiczenie kreatywności i sprawności manualnej.

Wspólne puszczanie latawca

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Ciekawa książka lub kolorowanka Masza i Niedźwiedź to świetne propozycje na wieczorną zabawę lub dni, gdy pogoda nie sprzyja. Natomiast w czasie słonecznego popołudnia warto wyjść z dzieckiem na dwór i pokazać mu, że spacer i zabawa na placu zabaw to nie jedyne, co można robić na zewnątrz. Puszczanie latawca na pewno sprawi radość każdemu dziecku. Najmłodsi chętnie uczestniczą w przygotowaniu latawca do lotu i z uwagą przyjmują informacje dotyczące tego, co należy zrobić, aby zabawka mogła wzbić się w powietrze. Obserwowanie szybującego latawca zachwyci malucha i rozwinie jego ciekawość świata.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *